Регионални безбедносно-политички форум у Београду

На митровданске задушнице је у Београду одржан регионални безбедносно-политички форум, који је после дуго времена показао зашто су оваква врста деловања и активности неопходна. Смисленост концепиције од самих учесника до тема су заправо импресивни. Вероватно ће се многима учинити да је овај текст предугачак за форму извештаја о једном форуму или конференцији али једини и прави текст био би штампање стенограма са исте. Зато искрене честитке организаторима овог еминентног скупа, Фонду стратешке културе и Представништву Републике Српске у Србији. Форум се одржао под називом: „АКТУЕЛНИ ПРОБЛЕМИ, НОВИ ИЗАЗОВИ И ПРЕТЊЕ У БЕЗБЕДНОСНОЈ СФЕРИ БАЛКАНСКОГ РЕГИОНА“

Уводна реч организатора др Ања Филимонове, која је главни и одговорни уредник Фонда стратешке културе, те Млађена Цицовића, директора Представништва Републике Српске у Србији, су у духу дипломатског кора означили почетак скупа. Наравно уз обавезну праксу новинара да пре скупа узму изјаве од учесника и наравно пропусте сваки пут нешто што „модерни“ вокабулар назива круцијалним.

Модератор Александар Павић конретан, студиозан и оно што је најважније дисциплинован. На оваквој врсти догађаја јако је тешко бити концентрисан пет часова без иједне сувишне или погрешне речи, када узмемо у обзир да ниједан говорник није прекорачио планирано време уз куриозитет да је и директорку Фонда напоменуо да је остало два минута до краја излагања, са резимеом који је сублимирао суштину излагача, можда би могли рећи да је био брилијантан.

Да некога не заборавим набројат ћемо све учеснике и називе тема, са кратким освртом на оно што је презентовано:
-Професор емеритус др Ненад Кецмановић,сенатор Републике Српске: „ КО И ЗАШТО ТРАСИРА ВЕЗУ РИЈАД-САРАЈЕВО?“

Оно што би посебно апострофирао из овога излагања је да „У БиХ је досељен дио саудијске елите која је уложила велики новац у некретнине и земљиште, а не треба заборавити да је управо из Саудијске Арабије финансиран вехабијски покрет у БиХ“ те да је то дио америчког пројекта глобализације, уз осврт да у БиХ једино Република Српска наглашава какве последице могу произвести ове чињенице на безбедност читаве Европе, а поготово Балкана.
- др Винко Пандуревић, генерал у пензији: „РУШЕЊЕ ДЕМОКРАТСКОГ ДИСКУРСА НА БАЛКАНУ И У БИХ КАО ПРЕДУСЛОВ ХАОСА“

Без обзира што је референдум био иницијатор спиновања које етикетира Републику Српску као генератора дестабилности у региону, референдум у Српској о Дану Републике није погоршао безбедносну ситуацију у БиХ, јер је тим референдумом народ одлучивао о свом опстанку и очувању Српске и урадио је то на веома достојанствен начин,те да је „Српска активно учествовала у припреми Дејтонског мировног споразума. Република Српска није дејтонска творевина, она је старија од дејтонске БиХ и Уставног суда“ рекао је генерал Пандуревић.
- Доц. др Предраг Ћеранић, саветник министара унутрашњих послова Републике Српске: „ ДА ЛИ ЈЕ БиХ ТЕМПИРАНА БОМБА?“

Доктор Ћеранић је у неколико најважнијих сегмената дао одговор на питање које је наслов његовог излагања. У БиХ редовно се дешава замјена теза, па се за кршење Дејтона перманентно оптужују предсједник Додик и институција Републике Српске, а које се као нико други залажу за одбрану Дејтона. Тако се у БиХ сада злоупотребљава борба против тероризма и заговара прављење такозваних црних листи, на којима би требало да буду физичка и правна лица одговорна за прање новца и финансирање терористичке делатности, при чему се избегава рећи прави назив и сврха истих „познавајући Мектићев начин деловања то ће бити списак лица који у ствари подржавају актуелну политику власти Републике Српске и председника Додика" истакао је Ћеранић. Оно чега сви морамо бити свесни је у следећем наводу:„Пошто притисак на Републику Српску не престаје и пошто се само бира модус, односно облик, на који начин реализовати ратне циљеве Алије Изетбеговића, БиХ је темпирана бомба, јер ће Срби бранити Српску кроз институције и све могућности које им пружа и политички рад и коначно Устав који проистиче из Дејтонског споразума.“

-Проф др Милан Мијалковски, пуковник у пензији: „2016. ГОДИНА КАО ВРХУНАЦ СИСТЕМСКИХ ПРЕТЊИ У ОДНОСУ НА РЕПУБЛИКУ СРПСКУ: ПОДСЕЋАЊЕ НА 1990. ГОДИНУ“

Професор Мијалковски је рекао да је ове године забележено врхунац системске приетње Републике Србије и нагласио да рефорендум Дан РС није била усмерена против Босне и Херцеговине, већ представља остваривање права српског народа, уз невероватан паралелизам догађаја из 1990. Године.
-Џевад Галијашевић, стручњак за антитероризам: „ СИНЕРГИЈА ТЕРОРИСТИЧКИХ ОРГАНИЗАЦИЈА И ОРГАНА БиХ“

Оно што би посебно истако је да је господин Галијашевић демонстрирао висок степен познавања прилика у терористичким организацијама унутар Босне и готово читавог света јер како је рекао, „ све терористичке акције од 11.септембра па на овамо имале су босански печат“. Осврт на повезаност Америке, Саудијске арабије и Босне кроз призму имена и презимена, према најновијем извјештају УН о тероризму који је објављен 30. октобра, у БиХ дјелује седам таквих организација и пет лица међу којима је и један од команданата "Нусра фронта" и то изговорених у готово нереалном времену су код готово пословично хладних присутних посетиоца на Теразијама 3, изазвали готово незамислив френетичан аплауз. Поједини западни центри моћи подржавају тероризам и зато се институције БиХ не боре против њега, а стална промјена законодавства на овом плану служи да прикрије ту чињеницу. "Постоји 400 бораца из БиХ који се боре на сиријском ратишту и у њој живи шест повратника из Гвантанама, међу којима су специјалисти за експлозиве, сајбер-тероризам, борилачке вештине или су организатори борби у насељеним местима". Такође је подвукао да "у БиХ постоје антиуставна, такозвана вехабијска насеља, која су у ствари класични терористички кампови за обуку, као и широки народни фронт који на верској основи подржава све то" и наравно да то „никога“ у БиХ не интересује. Галијашевић је оциенио да је "БиХ марионетска држава и протекторат", чијим се безбедносним структурама и правосуђем управља из страних амбасада, а политички кадрови пролазе кроз провјере код међународне заједнице. Према Републици Српској постоји отворени интервенционизам - захтеви из ОХР-а да се санкционишу највиши функционери, да буду процесуирани пред судовима који су неуставни или делују мимо закона, па чак да се смиени председник Републике. Уместо коментара када Фонд стратешке културе објави радове са овога форума топло препоручујемо да их све пажљиво прочитате.
-Жарко Пецић, пуковник у пензији: „ (НЕ)РЕАЛНОСТ У ПРОЦЕЊИВАЊУ ПОЛИТИЧКО-БЕЗБЕДНОСНЕ СИТУАЦИЈЕ.“

Сумирајући однос Србије и Русије у последњих сто година данашњи квази аналитичари, „другосрбијански“ новинари, стотине невладиних организација и псеудо-истраживача покушавају да нам објасне како ето Руси кроз историју нама никада ништа нису помогли. Када се започне дискусија на ту тему одмах реагују „они“ и започињу да нам соле памет полуистинама, од тога да нам Руси никада кроз историју нису пружили помоћ, а други иду дотле да нас увере како су нам чак и одмогли па и нанели велику штету, при томе, наводећи, лажи или непроверене податке. Подршку за њихово писаније имају од стране западних ментора и то је сасвим јасно. Само није јасно зашто им домаћи медији уступају свој простор? Слобода говора, демократија или је пак нешто друго у питању. Управо због (не)реалности готово да су нам увек процене политичко-безбедоносне ситуације у најмању руку дискутабилне, војнички али веома надахнуто говорио је господин Пецић.

-Мр Јован Н. Шиповац, стручњак за безбедност и члан ОО удружења „ЧАСТ ОТАЏБИНЕ“ је отворио други део форума под темом: „СТРАТЕШКЕ И ТАКТИЧКЕ ОДЛУКЕ ПРЕД ВЛАСТИМА СРБИЈЕ И РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ У УСЛОВИМА ПРОМЕНА ГЛОБАЛНЕ И РЕГИОНАЛНЕ СИТУАЦИЈЕ, А НАКОН РЕФЕРЕНДУМА У РЕПУБЛИЦИ СРПСКОЈ“

За очекивати је да ће државне структуре Српске и Србије након успешно одржаног референдума у Републици Српској, као веома важног догађаја који је јасно показао националну опредељеност и избор народа, трпити све веће спољне и унутрашње притиске и да хитно одустану од свих оних започетих евроатлантских и неолибералних процеса који доносе штету Србији и Републици Српској и њиховим односима, и да се, следећи вољу народа, јасно и недвосмислено определе за нови пут којим обе државе српског народа треба заједнички да иду, координирајући при томе баш све будуће спољно-политичке активности. Слепо чекање и надање да ће неко други решити наше проблеме и да ће нас ако ништа не радимо и само испуњавамо разне захтеве моћника заобићи ”буре и оркани” које доносе сукоби великих сила потпуно погрешно и води на крају (ако се не буде ишло у сусрет догађајима) до далеко веће штете и ризика што је српски народ не само више пута искусио на својој кожи, него и платио толику цену да се ни данас није опоравио од последица погрешне политике, је само дио реченица које је изговорио господин Шиповац те изнио неколико конкретних предлога ( интегрални текст излагања ћемо објавити на сајту њњњ.частотаџбине.рс) уз закључак да власти Српске и Србије имају данас историјску одговорност и обавезу пред народом да донесу и спроведу предложене одлуке које су у најбољем националном интересу јер доприносе заустављању погубних процеса економског, територијалног, духовног и одбрамбеног растакања обе српске државе, и које, уз помоћ и подршку савезника, омогућавају јачање укупне моћи српских држава и српског народа, и стварању предуслове да се настави са даљим крупним и важним одлукама које ће на крају процеса обезбедити да народ с обе стране Дрине поново живи у једној јединственој држави. Због закључка господина Павића нисам ништа желео да коментаришем или додајем овом сјајном раду.
-Мр. Драган Крсмановић, историчар и пуковник у пензији: „ИСТОРИЈСКЕ КОНСТАНТЕ У ГЕОПОЛИТИЧКОЈ И БЕЗБЕДНОСНОЈ АРХИТЕКТУРИ ПОСТЈУГОСЛОВЕНСКОГ ПРОСТОРА.“

Господин Крсмановић је казао да је евиедентно да САД наставља своју глобалну политику и да жели све да држи под својом шапом, те да „ Србија у наредним годинама мора да појача своје војне и економске потенцијале како би била спремна за нове изазове и кретања на међународној сцени“
-Проф др Слободан Антонић, своје казивање је назвао: „ЗАПАДНИ БАЛКАН КАО ЛАТИНСКА АМЕРИКА ЕВРОПЕ: БЕЗБЕДНОСНИ РИЗИЦИ“

Политика САД према земљама Западног Балкана може се окарактерисати као тенденција да се ослаби и претвори у земљу повећање сиромаштва и криминала, рекао је професор Слободан Антонић. То се најбоље огледа у чињеници да су власти у стратешким одлукама у региону су противне вољи народа, а најбољи пример је Црна Гора, где влада покушава да увуче земљу у НАТО, што није у складу са опредељењем већине грађана. Он је подсетио да, према истраживању у јуну, 60 одсто грађана Црне Горе се изјаснило да су против државног придруживања НАТО-у, 80 одсто су били против увођења санкција против Русије, док је 58 одсто за најближе односе са Србијом. Такође је на пластичан начин објаснио „ да државе на овим просторима због утицаја Америке све више почињу да личи на земље Латинске Америке, док Русија инсистира на демократском доношењу стратешких одлука.“

-Др Ања Филимонова, је у свом излагању: „„РЕПУБЛИКА КОСОВА“: ВОЈСКА, ВЕЛИКОАЛБАНСКА ЕКСПАНЗИЈА И ТЕРОРИСТИЧКА ПРЕТЊА“

Западни центри моћи свесно раде на уношењу хаоса на простор Балкана, а неки међународни фактори су заинтересовани да се поједине балканске земље не развијају самостално, изјавила је др Ања Филимонова. "Криминализација, пре свега државног апарата, а још тачније безбедносних служби, представља неопходан услов за хаос ниског и средњег интензитета на неком простору. Очигледно је да таква спрега постоји у појединим земљама на Балкану", такође је упозорила да је на Балкану у току стварање услова за "клизање у пропаст", а као безбедносне изазове истакла је наоружавање Хрватске, оживљавање усташтва, наранџасте револуције и одвлачење пажње бесконачним медијским кампањама, које прикривају стварне процесе. Упозоравајући на велико албанску експанзију, рекла је "У току су криминализација и милитаризација, наоружавање региона, а ову годину дефинише једна опасна појава - оружане снаге такозване Републике Косово". Она је додала да самопроглашено Косово има споразум са Албанијом и да ће, у случају уједињења ове две армије, постојати озбиљна претња од великоалбанске експанзије."Осим тога, армија самопроглашеног Косова већ сада спроводи веома опасне војне вежбе са војним снагама Хрватске, БиХ и Црне Горе, а све под вођством команде америчке војске у Европи", на Балкану се тренутно спроводи стратегија управљања хаосом средњег интензитета. Као примере за то она је навела “обојене револуције” у Македонији и Републици Српској, грађанска “окупљања” у Србији, убрзано прикључивање осталих балканских држава у НАТО.„Ниједна армија земаља балканског региона није способна да се супротстави оваким уједињеим снагама“, упозорила је Филмонова. Незнање и неинформисаност становништва су, како је истакла, основни капитал оних који спроводе наведене процесе.

Наравно уз сву захвалност њој и њеном тиму на несебичној помоћи у информисању о тренутној безбедоносној ситуацији, не могу да се не запитам у ком и каквом тренутку се налазе безбедоносне снаге српског корпуса данас?

Александар Павић је уместо планиране теме: „ПОЛИТИЧКО СТАЊЕ У РЕГИОНУ: РАСПЛЕТ НА СРПСКОМ НАЦИОНАЛНОМ ПРОСТОРУ СЕ БЛИЖИ“ из академских разлога изнео је само закључке са форума. - Сви радови ће бити објављени на сајту Фонда стртешке културе, www.fsksrb.ru, и то по два дневно. - Главне теме односиле су се на безбедносно-политичку ситуацију на подручју нашег региона, имајући у виду принципијелну подршку Русије Републици Српској и очувању Дејтонског споразума, али и понуде Србији за ближу војну безбедносну, економску и другу сарадњу. - Излагање господина Шиповца је готово сублимирало закључке и правце деловања не само државе већ и сваког од нас и људи који су заинтерисовани за добробит српског корпуса. - Српски национални корпус суочен је са бројним претњама укључујући натоизацију, војне вежбе Алијансе, криминализацију, екстремизам, тероризам и отворене војне претње

Реченицу задњег закључка господина Павића сам проширо како би се изврсно осећао. Дошло је време да се озбиљније и активније позабавимо својом судбином и потпомогнемо руководству Србији да направи искорак ка правој одлуци и окрене се ка истоку попут председника Додика.

У Београду, 05.11.2016. љг За „ЧАСТ ОТАЏБИНЕ“
Бранислав Окука